Skip to page body Home About Community Living Doing Business Browse by Topic I Want to... Your Government

Commissions, Subcommittees & Boards

The City Clerk’s Department maintains a current list of City Boards, Commissions, Subcommittees, and Committees, their current vacancies and meeting dates and time, and coordinates all appointments to these positions. Applications for appointment should be filed in the City Clerk’s Department, 33282 Golden Lantern, Suite 203, Dana Point, 92629.

It is a prerequisite for appointment to any City Board, Commission, Subcommittee or Committee, that the applicant be a resident of the City and a registered voter.  See Municipal Code 2.06.030

To view Agendas or Minutes click on the name of the Board, Commission, Subcommittee or Committee below. 


 

City Council Investment Review Committee

Ocean Water Quality Subcommittee
Planning Commission Traffic Improvement Subcommittee

Youth Board

Arts & Culture Commission
Dana Point Destiny
Ad Hoc Committee

City Council

 

View Current Agenda and Upcoming Events

 

View Past Agendas & Minutes

 

View City Council meeting broadcasting schedule 

 

Current Documents

 
NAME OF BOARD, COMMISSION, COMMITTEE, SUBCOMMITTEE OR TASK FORCE COUNCIL REPRESENTATIVE STAFF

MEETING FREQUENCY

Arts & Culture Commission

Public Members:

Nancy Jenkins
Janie Raub
Judith Nowland, Chairwoman
Berenika Schmitz, Vice-Chairwoman
Karin Schnell

Kevin Evans
kevans@danapoint.org
Meets quarterly or as needed on
3rd 
Wednesdays of the month at 6:00 p.m.




 

Dana Point Destiny
Ad Hoc Committee

Public Members:

Marla Sherman Balmuth
Bruce Beal
Doug Chotkevys
John Collins
Brian Dunn
Norb Garrett
Keegan Hicks
Donna Kalez
Russell Kerr
Joe Lovullo
Jim Miller
Jorge Olamendi
Jim Samuels
Scott Schoeffel
Jay Styles
Pete Truxaw
Steve Zdrakas

Schoeffel Christy Teague
cteague@danapoint.org
As Needed
Investment Review Committee

Public Members:

Nancy Baumann (appointed by the Council 1-16-07)
Larry Rolapp (appointed by the City Mgr. 11-2-95)

Bartlett
Weinberg

Mike Killebrew
mkillebrew@danapoint.org
Doug Chotkevys
As Needed/
Annually

Ocean Water Quality Subcommittee

Public Members:

Richard Dietmeier
Brad Fowler
Bill Lane
Wayne Rayfield
Nyle Schafhauser


Weinberg

Lisa Zawaski
lzawaski@danapoint.org

Meets on
4th Tuesday of the month at 3:00 p.m.

Planning Commission

Commissioners:

Liz Claus, Vice-Chairwoman
Norman Denton III
Gary Newkirk, Chairman
April O'Connor
Susan Whittaker

N/A

Ursula Luna-Reynosa
uluna@danapoint.org
John Tilton

 

Meets on
2nd and 4th
Mondays of the month at 6:00 p.m.

Traffic Improvement Subcommittee

Public Members:

Bill Cline
Bob Elders
Michael Leahy
Diana Orlando
Wayne Vega
N/A Brad Fowler
bfowler@danapoint.org
Matt Sinacori
Conrad Lapinski
Sgt. Brian Irish
Meets on the 3rd Wednesday of the month at 3:00 p.m.

Youth Board

Members
Isabella Dalton 
Bryce Dec
Elenna Erkeneff 
Hugh Fitzmaurice
Jordan Hall 
Matthew Lim 
Julia Lisle
Sarah Martino 
Alena Powers Davis 
Patricia Schuelke
Grace Willett 

Members-At-Large
Amanda Meredith 
Jillian Plouff 
 

N/A

Robert Sedita
rsedita@danapoint.org

Beginning: 10/4/2012
1st and 3rd Thursdays of the month at 4:00 p.m

Free viewers are required for some of the attached documents.
They can be downloaded by clicking on the icons below.

Download Acrobat Reader Download WinZip Download Word Viewer Download Excel Viewer Download PowerPoint Viewer
Last updated: 8/30/2013 2:26:20 PM