Commissions, Subcommittees & Boards

Print
Press Enter to show all options, press Tab go to next option

CLICK HERE to Watch the City Council Meetings via YouTube Live  

The City Clerk’s Department maintains a current list of City Boards, Commissions, Subcommittees, and Committees, their current vacancies and meeting dates and time, and coordinates all appointments to these positions. Applications for appointment should be filed in the City Clerk’s Department, 33282 Golden Lantern, Suite 203, Dana Point, 92629.

It is a prerequisite for appointment to any City Board, Commission, Subcommittee or Committee, that the applicant be a resident of the City and a registered voter.  See Municipal Code 2.06.030

To view Agendas or Minutes click on the name of the Board, Commission, Subcommittee or Committee below.   Archived meeting videos/audio for the Arts & Culture Commission, Finance Review Committee and the Planning Commission are now available.  

Homeless Task Force

City Council Financial Review Committee
Ocean Water Quality Subcommittee Planning Commission Traffic Improvement Subcommittee

Youth Board

Arts & Culture Commission  Parking and Circulation Oversight Task Force
Water & Sewer Committee Tourism Business Improvement District (TBID)/DMO  

 

City Council

 

View Current Agenda and Upcoming Events

 

View Past Agendas & Minutes

 

View City Council meeting broadcasting schedule 

 


List of Boards, Commissions, Committees, Subcommittees, and Task Forces

NAME OF BOARD, COMMISSION, COMMITTEE, SUBCOMMITTEE OR TASK FORCE

COUNCIL REPRESENTATIVE

STAFF

MEETING FREQUENCY

Arts and Culture Commission

Public Members:
Maria Elena Banks
Nancy Jenkins
Janie Raub
Karin Schnell
Anthony Small

Ex Officio Member:
Kimberly Williams

N/A

Brian McClure

Bimonthly

Disaster Council

Mayor

Mark Denny
Mike Killebrew
General Services
Director
Lt. Margie Sheehan
OCFA Division Chief

As Needed/Annually

 

Financial Review Committee

City Manager (Mark Denny)
Public Members:
Kenneth Petersen, Jr. (appointed by City Council)
Diana Orlando (appointed by the City Manager)

Ex Officio Member:
Auditor

Muller
Wyatt

 

Mike Killebrew

 

Monthly/Quarterly
or as needed

 

Ocean Water Quality Subcommittee

Public Members:
Richard Dietmeier
Bill Lane
Wayne Rayfield
Nyle Schafhauser

Wyatt

 

Matt Sinacori
Lisa Zawaski

As needed, 4th

Tuesday of the month
at 3:00 p.m. if held.

Planning Commission

Commissioners:
Roy Dohner
Scott McKhann
Danni Murphy
Eric Nelson
Mary Opel

 

Matthew Schneider

 

Meet on 2nd and 4th Mondays of the month
at 6:00 p.m.

 

Parking and Circulation Oversight Task Force

Planning Commissioner (Eric Nelson)
Traffic Improvement Sub. (Luke Boughen)
D.P. Business Member (Mike Powers)
D.P. Resident (Cindy Fleming)

Muller

Belinda Deines

Quarterly

Tourism Business Improvement District (TBID)

Destination Marketing Organization (DMO)

Public Members:
Bruce Brainerd (Ritz Carlton)
Ian Pullen (Monarch Beach Resort)
Jeremy Wilson (Double Tree)
Jim Samuels (Marriott Laguna Cliffs)

Ex-Officio Member:
City Manager or designee

N/A

Kelly Reenders

As Needed

Traffic Improvement Subcommittee

Public Members:

Luke Boughen
Bob Elders
Jeff Howell
Diana Orlando
Jennifer Rosales

N/A

Matt Sinacori
Conrad Lapinski

 

As needed: meet on
the 3rd Wednesday of the month at 3:00 p.m.
if held.

Youth Board

Students:

Gabriel Anderson
Aidan Castano
Conner Castano
Derek Chen
Daniel Powers
Matthew Rosenthal

 

Members-At-Large:

Lance Rzepiejewski
Samantha Chen

 

N/A

 

Rachel Johnson

 

Meet on 1st and 3rd

Thursdays of the month at 4:00 p.m.

 

Free viewers are required for some of the attached documents.
They can be downloaded by clicking on the icons below.

Acrobat Reader Flash Player Windows Media Player Microsoft Silverlight Word Viewer Excel Viewer PowerPoint Viewer